Hozzávalók 4 adaghoz:
A főzelékhez:
- 1 kg zöldborsó
- 1 fej vöröshagyma
- 2 ek kókuszzsír
- 1 ek gluténmentes keményítő/kukoricaliszt/rizsliszt
- 1 db bio (vegán és gluténmentes) zöldségleveskocka
- 2 dl növényi rizstej/rizstejszín
- 1 ek apróra vágott petrezselyem vagy bazsalikom
- só
A céklafasírthoz:
- 1 nagy méretű cékla lereszelve
- 1 nagy répa lereszelve
- gluténmentes zabpehely
- 1 fej vöröshagyma felaprítva
- 2 gerezd zúzott fokhagyma
- fűszerek: só, bors, kömény, bazsalikom, majoranna, pirospaprika, vegán zöldfűszersó
- 2 ek olívaolaj
- 1-2 ek szezámmag
- 1-2 ek őrölt lenmag
- 1 kk folyékony füst
- 1 kk dijoni mustár (vagy 1 ek hagyományos mustár)
- víz
Elkészítés:
- Egy lábasban melegítsük fel az olajat, dobjuk rá a felaprított hagymát és pároljuk üvegesre. (Vöröshagyma helyett újhagymát is használhatunk, még ízletesebb lesz a főzelék.)
- Borítsuk rá a zöldborsót, kevergessük, pároljuk pár percig.
- Öntsük fel annyi vízzel, amennyi épphogy ellepi, dobjunk bele egy leveskockát és sózzuk ízlés szerint. Fedő alatt főzzük puhára.
- Ezalatt 2 dl növényi tejet keverjünk csomómentesre a liszttel/keményítővel.
- Ha megpuhult a borsó, vegyünk ki egy merőkanálnyit egy külön tálba. Turmixoljuk össze a lisztes növényi tejjel és a petrezselyemmel, majd lassan, folyamatosan kevergetve öntsük vissza a főzelékbe.
A fasírt elkészítése:
- A céklát és a répát megpucoljuk, majd lereszeljük egy nagyobb lyukú reszelőn. (Ha nem akarjuk, hogy a cékla megfogjon, érdemes kesztyűt húznunk előtte.)
- A lereszelt zöldségekhez hozzáadjuk a többi hozzávalót: a felaprított hagymát, fokhagymát, a magokat, az olajat, a mustárt, a fűszereket, a füstaromát és végül a zabpelyhet, annyit amennyivel nedves, de könnyen formázható állagot kapunk. Ha túl nedves még a massza, adjunk hozzá egy kis zabpehelylisztet is – ha túl száraz, egy kis vízzel hígítsuk.
- Nedves kézzel tenyérnyi méretű pogácsákat formázunk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe rendezzük el őket. A megformázott fasírtokat 30-40 percre 180 fokos sütőbe tesszük, míg meg nem pirul kicsit az oldaluk. (Egyszer érdemes átforgatni őket, hogy egyenletesen süljenek.)